Типи геліосистем

Незважаючи на те, що стантартизувати геліотермальні системи можна по-різному, з практичної точки зору підходить функціональний розподіл систем по режиму використання.

Геліосистеми функціонально можна розділити на сезонні, використання яких можливо і доцільно тільки при позитивних температурах навколишнього середовища, і цілорічні, які можуть використовуватися без обмежень.

Сезонні геліосистеми

Сезонні геліосистеми використовуються тільки в теплу пору року – з весни по осінь. Це моноблочні системи, що складаються із закріплених на металевій рамі сонячного колектора і сполученого з ним бака-накопичувача. В якості теплоносія в таких системах використовується вода контуру гарячого теплопостачання. Іншою назвою сезонних геліосистем є “термосифонні системи”.

Сезонність використання геліосистем обумовлена зниженням температури навколишнього середовища в зимовий час нижче 0 ° C і неминучим замерзанням води в системі. Іншими словами, в зимовий час, коли замерзає вода, сезонні геліотермальні системи не працюють.

Чому не замінити воду незамерзаючим теплоносієм?

Сезонні системи є модульними (моноблоковими), всі елементи конструкції і лінії підведення і відведення води для ГВС знаходяться на вулиці і схильні до безпосереднього впливу навколишнього середовища. Тому заміна води незамерзаючим теплоносієм в сезонних системах неможлива навіть для систем з непрямим нагріванням.

Незважаючи на цей суттєвий недолік, сезонні геліосистеми мають ряд незаперечних переваг: вони прості, компактні, а тому доступні за ціною і легко монтуються.

Термосифонні системи є ідеальним рішенням для гарячого водопостачання об’єктів курортної інфраструктури – баз відпочинку, санаторіїв і пансіонатів. Завдяки модульній конструкції такі системи дозволяють без праці нарощувати продуктивність системи ГВП, вони підійдуть і для великого готелю з сезонним напливом гостей, і для дачі з душем у дворі.

Термосифонні системи можуть бути відкритими, що працюють без тиску, або закритими, в які вода подається під тиском.

Сезонні системи без тиску

У працюючих без тиску геліотермальних системах сезонна вода заливається і витікає з них під дією гравітаційних сил – “самопливом”. Тому системи без тиску необхідно розташовувати вище точки розбору води, наприклад, на даху будівлі. Відповідно, натиск гарячої води в системі ГВП також буде залежати від перепаду висот між сонячною системою і точкою розбору (краном або душем).

Це найпростіші геліосистеми, які можуть працювати незалежно від електропостачання і, поки не спорожніє бак-накопичувач, дозволять обходитися навіть без подачі води, наприклад, внаслідок знеструмлення насоса. Правда, тоді користувачу доведеться задовольнятися тільки гарячою водою, температура якої може бути близька до температури закипання.

Сезонні геліосистеми, що працюють без тиску, представлені в асортименті продуктів компанії Еко-Дія установками RNB і термосифонної системою без бака-накопичувача СВК-Октагон, призначеної для підігріву води в басейнах і відкритих ємностях.

Сезонні термосифонні геліосистеми під тиском

Сезонні термосифонні геліосистеми, що працюють під тиском, відрізняються тим, що можуть бути включені безпосередньо в магістраль водопостачання. Таку установку не обов’язково монтувати на даху – її можна поставити навіть на землі на будь-якій освітленій сонцем ділянці.

У системах під тиском застосовується непрямий принцип нагріву води в баку-накопичувачі. Вода може нагріватися або спеціальними теплообмінниками heat-pipe, або в теплообменнику-змійовику.

Термосифонні системи під тиском представлені в асортименті компанії Еко-Дія моделями RPA-Теплообмін іRPB-Heatpipe.

Цілорічні геліотермальні системи

Робота геліосистем цілорічного використання не залежить від температури навколишнього середовища. Вони ефективні і в літню спеку, і зимовим морозним днем – головне, щоб яскраво світило сонце.

Крім допоміжного обладнання (насосного, керуючого, запобіжного і ін.) Цілорічні системи складаються з двох основних елементів: розміщеного на вулиці сонячного колектора, і бака-накопичувача з теплообмінником, розташованого в приміщенні. Між сонячним колектором і баком-накопичувачем циркулює незамерзаючий теплоносій, так що ніякий мороз не страшний такій системі навіть вночі, коли сонце не нагріває колектор.

Використання цілорічної геліосистеми дозволяє повністю закрити потребу в гарячому водопостачанні в теплу пору року з квітня по жовтень, а також дає можливість економити до 60% енергоносіїв на підігріві води взимку